Alkohol je tekutina, kterou můžete nalézt ve hře v podobě lahví. Ve spojení s hadrem lze vyrobit zdravotní soupravu a a nebo zápalnou láhev.

Vývojáři odhalili skutečnost, že samotný alkohol lze využít i k léčení Joelových ran. Tato skutečnost tak do hry přidává další možnou formu strategie.

Batoh je běžný vak s kapsami a dvěma ramenními popruhy, nošený klasicky na zádech. Joel, Ellie a další postavy ze skupiny přeživších ve svých batozích nosí převážnou většinu své výbavy – poznámky, pojiva, alkohol, zdravotní soupravy, přívěšky Světlonošů, cihly, láhve, bomby, dýmovnice, zápalné láhve, kudly, zbraně… zkrátka veškeré možné předměty.

Ve hře se lze setkat se situacemi, kdy Joel a Ellie své batohy mít k dispozici nebudou a se tak obejít, respektive vy, bez herního inventáře.

Při procházení svého batohu Joel častokrát Ellie napomíná, aby se kryla, protože je si vědom toho, že je v daný moment zranitelný a nemůže ji dostatečně bránit. Ellie ho také z tohoto důvodu mnohokrát vyzývá k tomu, aby si ve svém počínání pospíšil.

I když by si člověk řekl, že cukr bude mít ve hře spíš smysl jako forma doplnění energie = zdraví, je tomu ve skutečnosti jinak.

Cukr se používá jako taková třaskavina pro výrobu bomb.

Čepel je spotřební materiál (většinou se jedná o část rozlomených nůžek), který se dá využít pro tvorbu kudel, bomb a vylepšování zbraní na blízko.

Hadr je na malé kusy rozstříhaná nebo roztrhaná odpadní textilie (například z oblečení, ložního prádla a dalších).

Látkový hadr se v průběhu hry využívá, ve spojení s alkoholem, k vytvoření zdravotní soupravy nebo zápalné láhve.

Jídlo lze nalézt v průběhu hry ve formě energické tyčinky a nebo konzervy. Po “pozření” se okamžitě navýší vaše stupnice zdraví, samozřejmě ale ne o tolik, jako by to dokázala zdravotnická souprava. Tyčinka vám totiž na ukazateli zdraví přidá polovinu jedné čárky a konzerva přidá jednu celou.

Pokud budete mít zdraví na maximum a následně narazíte na jídlo, bohužel vám jeho přítomnost bude k ničemu – budete ho muset ignorovat a pokračovat ve své cestě hrou.

Munice, jinak také náboje nebo střelivo, je stěžejní součást vašeho herního zbrojního vybavení, bez kterého jsou vám střelné zbraně víceméně k ničemu (pokud jen jimi nechcete své nepřátele tlouct nebo je po nich házet).

Munice je, ve světě postiženém houbovou infekcí, vzácnou a extrémně cennou komoditou. Její množství je značně omezené a široce vyhledávaná, když nebudeme počítat již nemotorné infikované jedince, všemi postavami a skupiny ve hře.

Získat ji lze buď tak, že se dá najít někde se povalující v minimálním množství a nebo se dá získat od mrtvých nepřátel, kteří ji nosí všemožně po kapsách.

Zvolená obtížnost hry výrazně ovlivňuje počet munice v průběhu hry, tedy čím obtížnější hru hrajete, tím méně munice můžete očekávat.

Medikamenty, jinak také doplňky či suplementy, jsou ve hře k nalezení ve formě rostlin (mají výrazné fialové květy a jsou často zasazeny v květináči nebo záhonu) či pilulek (většinou malé lahvičky nebo tubičky). Tyto bonusové položky slouží k vylepšování až šesti Joelovým dovednostem (maximální zdraví, vzdálenost v režimu poslouchání, rychlost vytváření, rychlost léčení a další).

Medikamenty se dají sbírat v číselných hodnotách 5 (základní) a 10 (větší množství).

V každé místnosti, do které je potřebné se dostat pomocí nože, se nachází minimálně 1 medikament a umístění doplňků a jejich množství se během hry nemění ani při změně obtížnosti hry.

Pro vylepšení všech Joelových dovedností musíte posbírat medikamenty o celkové hodnotě 800. Jelikož to ale není možné uskutečnit v jedné jediné hře, můžete začít novou plusovou hru (například dokončíte Normal a následně začnete hrát Normal+) a hledat zbývající medikamenty. Veškeré medikamenty, které nebyly použity v předchozí hře se vám automaticky převádí do oné plusové.

Ve hře používá spousta postav plynové masky a to z toho důvodu, aby se ochránili před nákazou a to konkrétně vdechnutím houbových spor, které se nachází především v zamořených uzavřených prostorách jako jsou například suterény.

Joel masku využívá kdykoli, kdy se dostane do zamořené oblasti. Ellie masku nevyužívá, protože je vůči zmíněným sporám imunní.

Masky nosí i některé vedlejší postavy, jako je třeba Bill nebo Tess. Výjimkou nejsou ani skupiny lidí – armáda, banditi, lovci, pašeráci, přeživší a Světlonoši. Masky u banditů a lovců navíc signalizují jeden důležitý fakt – jejich nositelé disponují nemalými zásobami zápalných láhví, proto je dobré se při boji zaměřit zprvu na ně.

Pojivo, jinak také páska, je důležitý prvek, díky kterému můžete vzájemně spojit dva a více položek.

Využít ho můžete k tvorbě kudel a nebo k vylepšení vybraných zbraní na blízko (například železná trubka s čepelí).

Pouzdro na zbraň je forma vylepšení zbrojní výbavy, kterou lze ve hře provést na vybraných pracovních stolech.

Pouzdro v průběhu hry můžete přidat jen dvakrát a to jednou pro pistoli (připevněno k noze) a jednou pro dlouhou zbraň (připevněno na batohu).

Každé využité pouzdro vám do hry přináší zásadní věc a tou je to, že nemusíte zbraně měnit tím, že se budete několik vteřin zdlouhavě hrabat v batohu, ale zbraň přepnete rovnou ve slotu pro výběr zbraně, což je v zápalu boje sakra užitečné.

Se svítilnou, která svítí úzkým kuželem světla, se můžete setkat v základní výbavě Joela a Ellie. Tato nedílná součást vybavení se používá k osvětlení špatně osvětlených nebo zcela neosvětlených oblastí hry a hratelná postava ji má připevněnou převážně na popruhu batohu v oblasti ramen, výjimečně ji může držet i v ruce.

Svítilna se původně dobíjela tím, že se v crafting menu měnily baterie, jenže ty nakonec byly ze hry vyřazeny a tzv. dobití probíhá dvojitým zatřesením ovladače konzole PlayStation. Svítilna se ve hře nedá ztratit, zničit a ani plně vybít.

Většina infikovaných světlo svítilny nevidí kvůli svému špatnému zraku, ale ostatní skupiny, které se skládají z neinfikovaných jedinců (například Přeživší, Kanibalové a další), světlo spatřit mohou a díky tomu dokáží zaregistrovat přítomnost hráče.

Svítilna má své výhody i v rámci boje – pokud ji totiž máte během bitky nebo přestřelky zapnutou, častokrát dokáže protivníka na malou chvíli oslnit a právě to je ten nejlepší moment pro jeho rychlou likvidaci.

Výbušnina slouží jako stěžejní prvek k tvorbě házecích zbraní jako je bomba a dýmovnice.

Zdravotní souprava je nejzásadnějším elementem výbavy a díky nesnadnému průchodu hrou ji budete nuceni, ať už jako Joel nebo Ellie, využívat poměrně často. Naštěstí se dá nacházet v průběhu celé hry, ale samozřejmě je lepší na to raději nespoléhat.

Zdravotní souprava, jinak také lékárnička, se dá během hry i vyrobit a to kombinací dvou prvků – látkového hadru a alkoholu. Lékárničku můžete samozřejmě také pomocí manuálu upgradovat a to na ukazateli zdraví až na šest čárek.

Použití lékárničky, které vám na ukazateli zdraví přidá tři čárky, v průběhu hry zabere několik vteřin, ale tato doba se dá díky možnému vylepšení také výrazně zkrátit. Před jejím použití je vždy dobré se ukrýt do bezpečí, kde na vás nemohou nepřátelé.

Pokud se dostanete do momentu, kdy jste na tom opravdu bledě a nemáte už žádnou další lékárničku, může vám doprovázející postava (Ellie nebo Tess) věnovat část svého zdraví, ale vždy je třeba brát na vědomí to, že je díky tomuto kroku dané postava oslabena a proto je třeba ji více ochraňovat.